Videó szerkesztési alapok
Amikor már meggyőződtél arról, hogy a filmeknek van ereje inspirálni a vezetőket, akkor vannak más feladatok is, amiket számításba kell venned, mint például:
- Hogyan fogom működtetni?
- Mik a szerzői jogi megfontolások?
De ne aggódj: kéznél van a segítség!
Filmrészletek sima működtetése a prezentációdban
Sokfajta lehetőség létezik a filmrészletek beillesztésére egy prezentációba, vagy egy tréning menetébe. Hogy számodra melyik a legmegfelelőbb az azon múlik, hogy milyen eszközök és technikai támogatás áll a rendelkezésedre. Íme néhány opció.
1. Előre megvágott filmrészletek használata
A leggördülékenyebb módja annak, hogy bizonyos filmrészleteket beillessz a prezentációdba, az hogyha “rippeled” a DVD-t, azaz létrehozod a digitális másolatát, majd megvágod a filmet pontosan olyan hosszúságúra, ahogyan te szeretnéd. Néhány cégnek van kommunikációs, vagy IT csapata, akik rendelkeznek olyan szerkesztő szoftverrel, amivel gyorsan és könnyen el tudják végezni ezt a feladatot. Általában videós cégek is tudnak ebben segíteni minimális díj fejében.
Az így elkészített filmrészlet aztán könnyen beilleszthető bármilyen prezentációba.

Vedd figyelembe, hogy a DVD “rippelése” országonként eltérő szerzői jogi szabályozás alá esik. Erről többet megtudhatsz ebből a Wikipedia cikkből.
Nincs azonban feltétlenül szükséged szerkesztő programra, vagy arra, hogy tudd hogyan kell őket használni! Íme néhány alternatív megoldás, amik szintén jól működhetnek.
2. Az iTunes használata
Ha egy filmből több különböző részletet használsz a prezentációdban, egy egyszerű módszer, ha letöltöd az iTunes-ról és lejátszod, amikor szükséges.
Miután letöltötted a filmet, használd a “csúszkát” (lásd lentebb), hogy megtaláld a jelenet kezdőpontját. Ezután hagyd így az iTunes-t és keress nyugodtan másik filmeket. Az iTunes emlékezni fog a pontra, ahol hagytad a filmet, amikor legközelebb megnyitod.

Tegyük fel, hogy különböző filmekből származó részleteket akarsz használni az órádon. Csak nyiss meg minden filmet előzőleg és keresd meg a megfelelő start pozíciókat, majd hagyd a filmeket ezeken a pontokon.
Gyorsan megtalálhatod utána az összes korábban megnyitott filmet a “Korábbi lejátszások” parancs segítségével. Ezt a “Vezérlő menün” (lásd a lentebbi képen) keresztül érheted el, vagy jobb kattintással a számítógéped iTunes ikonján.

A legkönnyebb, ha csak a prezentációd és az iTunes van megnyitva az Asztalodon, mert így könnyen tudsz váltani közöttük az ‘Alt + Tab’ gombok lenyomásával (“Cmd + Tab” Mac-en)).
Szükséges lehet csatlakoztatni a laptopodat egy megfelelő hangrendszerhez, hogy a hallgatóságod megfelelően hallja a párbeszédeket.
Bár az iTunes teljesen megfelelően használható a célra, létezik még két potenciális probléma:
- Néhány szervezet nem engedélyezi az alkalmazottainak az iTunes használatát.
- Igaz, hogy az iTunes kínálata vezetői filmeket illetően igen széleskörű, de mégsem teljesen átfogó. Például az öt legjobb vezetői filmből az egyik kedvencem, a Tizenhárom nap – Az idegháború, nem elérhető az iTunes-on.
A fenti problémák közül a második megoldása lehet a DVD “rippelése” a számítógépen egy nyílt forráskódú szoftver, mint például a Handbrake, használatával, ami ingyenes, könnyen használható és nagyszerűen teszi a dolgát (de kérlek, vedd figyelembe a fentebb említett szerzői jogi megfontolásokat). Miután “rippelted” a filmet, már be is dobhatod azt az iTunes könyvtáradba.
3. Egy DVD használata
Egy alternatíva, ami jól működik, ha csak egy részletet szeretnél bemutatni egy filmből, ha lejátszod magát a DVD-t. Akár a számítógépeden, akár egy külön DVD lejátszón, amihez egy TV-t csatlakoztattál.
A számítógépen egyszerűen keresd meg a jelenet kezdetét és hagyd ott a filmet, hogy kész legyen az újraindításra, amikor átváltasz rá a prezentációdból.
Kétségtelen, hogy ez a módszer kevésbé működik jól, hacsak nincs egy videós csapatod, akik támogatnak azzal, hogy sorban bejátsszák neked a klipeket, amikre a prezentációd során szükséged van. Ha azonban egyedül vagy, akkor nagyon időrabló és nehézkes lehet a DVD-k cseréje és az új klipek felsorakoztatása, mialatt a közönséged az előző filmrészletet nézi.
Engedélyezési korlátozások
Azzal is fontos tisztába lenned, hogy a filmek nyilvános lejátszása általában engedélyezési korlátozások alá esik.
Azonban, a Motion Picture Licensing Corporation több, mint 450.000 egyesületének világszerte vannak ernyő engedélyei, melyek kiterjednek a filmek vetítési jogaira az ő szervezetük keretein belül. Kérlek, ellenőrizd, hogy milyen megállapodások vonatkoznak arra a helyre, ahol te filmet (filmrészletet) szeretnél vetíteni, vagy milyen licensz megállapodásokra van szükséged, hogy így tehess.
Egy oktatási licensz felmentés azt jelenti, hogy egy film levetíthető licensz nélkül non-profit felsőoktatási intézményekben, de kizárólag ismeretterjesztési céllal.
Az engedélyek és korlátozások teljes tartalmát megtalálhatod a következő linkeken:
The Motion Picture Licensing Corporation – http://www.themplc.co.uk
The Motion Picture Association of America – http://www.mpaa.org